Papier do drukarek - przegląd

blog_2

Choć dla wielu osób odkrycie to może być sporym zaskoczeniem, zakup papieru do drukarki jest czynnością dość skomplikowaną. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że wówczas, gdy nośnik jest źle dobrany, potrafi to wpływać nie tylko na jakość druku, ale nawet na stan techniczny urządzenia. Jeśli zatem nie mamy pewności, jaki papier będzie najbardziej odpowiedni w odniesieniu do naszego urządzenia, dobrym rozwiązaniem powinna okazać się konsultacja ze specjalistą. Wybierając papier do drukarki należy zwrócić uwagę na kilka czynników, wśród których na pierwszy plan wysuwa się gramatura, a w dalszej kolejności również kolor oraz połysk. Istnieje przynajmniej kilka rodzajów papierów powszechnie dostępnych na rynku, możemy więc mówić nie tylko o papierze uniwersalnym, ale również o papierze do druku atramentowego, papierze do druku laserowego oraz takim, który sprawdza się w druku igłowym.

Papier uniwersalny cieszy się w tym kontekście największą popularności i jest wykorzystywany przez większość użytkowników drukarek. Z powodzeniem można go wykorzystywać nie tylko w większości drukarek laserowych oraz atramentowych, ale również w kserokopiarkach, a jedną z jego największych zalet jest niski koszt zakupu. Jakość wydruków może być uznana za zadowalającą tak w przypadku kserokopiarki, jak i drukarki laserowej, pozostawia jednak wiele do życzenia wówczas, gdy wykorzystujemy drukarkę atramentową i jej możliwości. Dużą popularnością wśród użytkowników cieszy się również papier powlekany, a więc taki, który wyposażono w specjalną warstwę żywiczną lub polietylenową.

Powlekanie może być zarówno jednostronne, jak i dwustronne, za każdym razem możemy przy tym liczyć na zatrzymywanie atramentu, co sprawia, że nie ma mowy o ryzyku jego wnikania w strukturę bazową papieru. Dzięki temu możliwe staje się uzyskanie wyższego kontrastu, intensywności, a także bardziej naturalnych kolorów. Papier do codziennego użytku na ogół oferowany jest w formacie A4. Inne formaty pojawiają się przede wszystkim w odniesieniu do papieru fotograficznego i papieru do zadań specjalnych.