Co jest bardziej stresujące - praca w pojedynkę czy w zespole?

blog_2

Niektórzy ludzie lubią regularnie pracować w zespole, podczas gdy inni wolą pracować samodzielnie.

Co wolisz?

Pod wieloma względami sprowadza się to do osobowości, ale od dawna trwa debata nad tym, który sposób pracy jest bardziej stresujący.

Czy uważasz, że praca w zespole jest bardziej stresująca, czy praca na własną rękę?

Istnieją plusy i minusy obu tych metod.

Sprawdźmy.

Praca w zespole

Praca w ścisłej współpracy z innymi ludźmi to miecz obosieczny. Po pierwsze, masz wsparcie członków swojego zespołu, gdy pracujecie razem, współpracując przy nowoczesnych stołach w sali konferencyjnej lub wykonując indywidualne zadania zespołowe. Oznacza to, że cały zespół może być czujny na oznaki stresu i pomóc każdemu członkowi zespołu, który może mieć problemy.

Z drugiej strony, regularna współpraca może być głośna i czasem trzeba po prostu odpocząć!

Istnieje również możliwość konfliktów w zespole podczas bliskiej współpracy z innymi ludźmi, co z pewnością zwiększa ilość stresu, jaki można odczuwać. Jednak pomimo tego wszystkiego, praca zespołowa okazuje się być bardziej produktywnym i przyjemnym sposobem pracy.

Praca indywidualna

Kiedy pracujesz indywidualnie, istnieje ryzyko, że poczujesz się odizolowany, jednak jeśli jesteś kimś, kto woli pracować sam, może to nie być dla Ciebie problemem.

Kiedy pracujesz samodzielnie, jesteś odpowiedzialny za swój własny nakład pracy, bez wsparcia ze strony innych członków zespołu. To może być dobra rzecz, ponieważ oznacza, że wiesz, gdzie jesteś i co masz do zrobienia, i możesz odpowiednio zarządzać swoim obciążeniem pracą. Niektórym pomaga to poczuć kontrolę nad sytuacją, a co za tym idzie - rozładować stres.

Jednak praca w pojedynkę oznacza mniejsze wsparcie i mniej interakcji społecznych, co w ciągu tygodnia pracy może być dość samotne.

Większość współczesnych biur skupia się na pracy zespołowej i współpracy, z niewielką ilością pracy indywidualnej. Jest to często postrzegane jako zwinny model pracy, który skupia się na zadaniu i pozwala pracownikowi zdecydować, w jaki sposób najlepiej do niego podejść. Może to oznaczać pracę w kabinie biurowej i skupienie się na spokojnej pracy lub współpracę przy meblach do pracy. Wybór należy do nich.

Niezależnie od tego, którą opcję preferujesz, dobrze jest zapewnić, że jesteś częścią zespołu w znaczący sposób, niezależnie od tego, czy lubisz pracować w ciszy i spokoju, czy nie. Duch zespołu jest integralną częścią zapewnienia wysokiego morale w biurze, a posiadanie wsparcia innych ludzi jest zawsze preferowane, zwłaszcza gdy rzeczy idą źle, terminy są trudne do spełnienia, lub po prostu czujesz, że potrzebujesz pomocnej dłoni.

Być może żadna z tych opcji nie jest idealna i naprawdę sprowadza się do preferencji, ale utrzymanie mieszanki obu daje pracownikom możliwość wyboru, a także oznacza, że pomoc jest w pobliżu, gdy tylko jest potrzebna. Dla pracodawców oznacza to wyższe morale, wyższą produktywność i oczywiście związane z tym wyższe zyski.