Papier do urządzeń biurowych- jego klasy i rodzaje.

blog_2

Mogłoby się wydawać, że papier do urządzeń biurowych to temat prosty i banalny. Nic bardziej mylnego, klasyczny papier jeśli przyjrzymy się wszystkiemu z bliska, to temat szeroki i bardzo bogaty pod wieloma względami. Żeby nie przedłużać, ograniczymy się w tym artykule tylko do papierów białych, typowych do ksero i druku. Inne rodzaje papieru takie jak gloss, ozdobne, fotograficzne, kolorowe, to zupełnie odmienne zagadnienie i poświęcimy na to więcej czasu przy innej okazji. Jeśli chodzi o porównanie papierów to ważnych jest tutaj kilka czynników i tak po kolei przyjrzyjmy się im jak wpływają na jakość i wygląd wydrukowanych tekstów czy obrazów.

Weźmy po lupę przede wszystkim to jaki uzyskamy efekt wizualny po wykonaniu ksero czy wydruku. Ważne jest tu jak wyraźny będzie druk, nasycenie kolorów, ich kontrast oraz brak smug z tuszu rozmazującego się po kartce. Niektóre rodzaje papieru są z góry oznaczone przez producent do jakich urządzeń biurowych się nadają, a przy jakich unikać ich w codziennym użytku, warto więc przed zakupem spojrzeć na wskazania odnośnie przeznaczenia papieru. Dla ekologów i nie tylko bardzo ważne jest to, z jakich materiałów wykonany jest papier. Może to być surowiec wtórny lub też drewno, pochodzące bezpośrednio z zasobów spełniających Zasady Dobrej Gospodarki Leśnej.

Właściwości papieru to kolejny czynnik wpływający na jego jakość. Często określany jest jako podział na klasy, weryfikujący jego parametry i spełnienie warunków estetycznych wydruku. Wszystkie te elementy są ze sobą ściśle połączone i zależne od siebie. Wiele lat temu firma Xerox zaproponowała bardzo ogólna klasyfikację papierów kserograficznych i ta klasyfikacja jest bardzo często używana do dziś. W tym podziale przyjęto, że najlepszy jest papier w klasie A, klasa pośrednia to przedział B, natomiast C jest klasą najsłabszą jakościowo, ale też najtańszą. Różnią się odcieniem bieli przede wszystkim i gramaturą, ale ogólne czynniki mają zbliżone