Papier fotograficzny

blog_2

Papier do drukarki atramentowej będzie się różnił od zwykłego papieru tym, że znajduje się tam specjalna warstwa absorpcyjna. Najprostszy papier do drukarki ma dwie warstwy. Na bazę papierową nanosi się bardzo cienką powłokę absorpcyjną. To ona będzie determinowała to jakie właściwości ma dany papier. Nowoczesna technologia druku atramentowego doprowadza do sytuacji, w której można poszerzyć zastosowanie drukarek atramentowych również o branżę reklamową oraz fotograficzną. Doprowadza to do sytuacji, w której papier do drukarki atramentowej nie jest już wyłącznie papierem, ale staje się tak naprawdę skomplikowanym w produkcji materiałem, który będzie się składał z wielu cieniutkich warstw, które decydują o właściwości takiego papieru.

Jak się okazuje papier fotograficzny do drukarek atramentowych obecnie może być produkowany wyłącznie w warunkach laboratoryjnych, jeśli chce się uzyskać możliwie najlepsze jego właściwości. Papierowa baza w kartce papieru fotograficznego umieszczona zostaje między dwoma warstwami polimerów. Odgrywać będzie rolę bariery, która działa jako element chroniący przed nadmiernym wsiąkaniem tuszu. W celu zwiększenia jasności i bieli papieru na taką warstwę nakłada się między innymi rozjaśniacze optyczne.

Każdy papier wyższej kategorii ma obecnie taką warstwę i dzięki temu może być lepiej wykorzystywany. Skład każdego papieru jest opracowywany w laboratorium i oczywiście odpowiednio dopasowany do konkretnego sprzętu, w którym ma być wykorzystywany. Okazuje się, że opracowanie dobrego papieru zajmuje nawet około 2 lata i na testy idzie nawet 1,4 mln m2 kwadratowych papieru a to decyduje potem o wysokiej cenie.