Kto jest najlepszym menedżerem - Introwertyk czy Ekstrawertyk?

blog_2

Czy uważasz się za introwertyka czy ekstrawertyka? Być może nie uważasz się za żadnego z nich, a może z łatwością poruszasz się między nimi, w zależności od sytuacji i nastroju. W takim przypadku jesteś ambiwalentny. Wszystkie te cechy są akceptowalne, wszystkie mają zalety i wady, i wszystkie doskonale sprawdzają się w środowisku biurowym.

Powszechnie panuje przekonanie, że introwertycy nie są w stanie być skutecznymi i silnymi liderami i nie wykonują tak dobrej pracy, jak ekstrawertycy zasiadający za biurkiem kierownictwa.

To bardzo mylne przekonanie!

Introwertycy mogą być fantastycznymi liderami, tak samo jak ekstrawertycy. Zależy to całkowicie od danej sytuacji, np. od rodzaju kierowanych pracowników. Ekstrawertycy nie muszą przeważać nad introwertykami.

Przeanalizujmy te dwa typy osobowości, a następnie wyjaśnijmy, dlaczego jedni i drudzy są fantastycznymi liderami.

Cechy introwertyków

 • Preferują samotność i ciszę niż duże grupy
 • Skuteczni i dobrzy słuchacze
 • Umiejętność rozważenia kilku stron argumentu lub pomysłu
 • Naturalna refleksyjność i kreatywność
 • Spokojny i skłonny do myślenia przed wypowiedzią
 • Często potrafią być dość empatyczne.

Cechy ekstrawertyka

 • Charyzmatyczny i potrafiący zjednywać sobie grupy, o wesołej, towarzyskiej osobowości
 • Kreatywny i mający wiele pomysłów
 • Przystępny i wesoły
 • Skuteczni współpracownicy, którym łatwo jest prowadzić burzę mózgów na głos
 • Idealny podczas prezentacji i spotkań, ponieważ nie ma problemów z pracą w grupie

Jak widać, oba typy osobowości mają wiele zalet; mają też minusy, ale stawiamy raczej na pozytywność!

Obejrzyj ten film, aby dowiedzieć się, dlaczego introwertycy mogą być równie dobrzy w roli przywódców.

Introwertyczni liderzy mogą być bardzo skuteczni, gdy pracownicy, którym przewodzą, są ekstrawertyczni i proaktywni. Dzieje się tak dlatego, że są oni bardziej skłonni usiąść i wysłuchać pomysłów przedstawianych przy meblach w sali konferencyjnej, a nie odrzucać je, co samo w sobie podnosi morale. Pracownicy, którzy czują się doceniani i wysłuchiwani, zawsze będą reagować w bardziej pozytywny sposób. Introwertycy mają również naturalną zdolność do oceny wszystkich stron sytuacji przed zabraniem głosu, podczas gdy ekstrawertycy są bardziej skłonni do mówienia tego, co im przyjdzie do głowy, co czyni ich naturalnie pozytywnymi uczestnikami burzy mózgów i współpracownikami.

Wybierając odpowiedni typ mebli do biura, lider, zarówno introwertyczny, jak i ekstrawertyczny, powinien umieć spojrzeć na potrzeby swoich pracowników i znaleźć odpowiednią płaszczyznę porozumienia. Jest to coś, co oba typy osobowości potrafią robić z łatwością. Nie ma znaczenia, czy ktoś z natury jest cichy i powściągliwy, czy też nieco głośniejszy i bardziej żywiołowy - style przywództwa mogą się sprawdzać niezależnie od tego.

Oczywiście ekstrawertycy są również bardzo skutecznymi liderami ze względu na ich naturalną charyzmę. Posiadanie lidera, który jest inspirującym wzorem do naśladowania i potrafi pewnie przemawiać w grupie, jest niezwykle pozytywnym zjawiskiem dla wielu pracowników, zwłaszcza młodszych, którzy być może mają trudności z odnalezieniem swojego miejsca w organizacji i własnego stylu bycia w dużym biurze.

W ostatecznym rozrachunku bycie skutecznym liderem polega na wykorzystaniu swoich mocnych stron i pracy nad słabościami. Chodzi o słuchanie innych ludzi i rozważanie wszystkich stron sporu, a także bycie inspiracją i wzorem do naśladowania, niezależnie od tego, czy jest się osobą spokojniejszą, czy też łatwiej odnajduje się w dużych grupach.

Introwertycy niekoniecznie siedzą ukryci za biurowymi ekranami, a ekstrawertycy niekoniecznie zawsze znajdują się w środku uwielbiającego ich tłumu. Wszyscy możemy być pozytywnymi liderami - wystarczy, że będziemy otwarci na pomysły i będziemy słuchać pracowników. Skupienie się na morale jest kluczowym elementem skutecznego przywództwa, ponieważ kiedy morale są wysokie, reszta następuje w sposób naturalny. Wydajność wzrasta, zyski rosną, firma czuje się lepiej, a konkurencja zostaje w tyle. Czy to jest właśnie to, co powinien robić świetny menedżer?