Jakie parametry są najważniejsze podczas wyboru papieru do drukarki?

blog_2

Zdecydowana większość papierów do drukarek charakteryzujących się tym, że są one przeznaczone do codziennego użytku to papiery niepowlekane. Nie posiadają zatem specjalnej powłoki, która sprawia, że papier jest nie tylko bardziej wytrzymały, ale również mniej przeźroczysty. Gdy papier posiada specjalną powłokę, dochodzi do zmiany charakterystycznych dla niego właściwości. Nie tylko idealnie odwzorowuje kolory, ale również pozwala na uzyskanie lepszego kontrastu. To znakomite rozwiązanie sprawdzające się zwłaszcza wówczas, gdy decydujemy się na druk fotografii. Przed zakupem papieru tego typu wskazane jest upewnienie się, czy mamy do czynienia z rozwiązaniem jedno-, czy też dwustronnym. Ten drugi cieszy się dużą popularnością przede wszystkim dlatego, ze druk z jego wykorzystaniem staje się bardziej dynamiczny.

Oferta obejmuje również papier wodoodporne. Powłoka, którą jest pokryty zabezpiecza nie tylko same kartki, ale również druk, który jest na nich zapisany. Dużym problemem potrafi być podjęcie przemyślanej decyzji dotyczącej tego, czy sięgać po papier charakteryzujący się połyskiem, czy też ten, który jest go pozbawiony. Dziś w sprzedaży dostępne są nie tylko ryzy matowe i półmatowe, ale również te, które charakteryzują się lekkim oraz wysokim połyskiem. Wybór jest uzależniony przede wszystkim od efektu, na którego osiągnięcie liczymy najbardziej. Nie można jednak zapominać o tym, że wtedy, gdy zdjęcia są kolorowe, na papierze z połyskiem prezentują się lepiej. W sprzedaży dostępny jest również papier satynowy i ten znajduje zastosowanie przede wszystkim w odniesieniu do laserowego druku kolorowego.

Nie można zapominać również o formacji papieru mając na uwadze to, że za dobry powinien być uważany przede wszystkim taki papier, którego włókna charakteryzują się równomiernym rozprowadzeniem. Niestety, zazwyczaj dowiadujemy się o tym już po kupieniu ryzy papieru przyglądając się jednej z kartek pod światło. Najlepsza jest taka, która jest równomiernie prześwitująca. Formacja ma największe znaczenie wtedy, kiedy myślimy o drukowaniu fotografii oraz obrazów. W tym kontekście warto też poświęcić uwagę zanieczyszczeniom. Papier pochodzący z recyklingu cieszy się dużą popularnością, należy mieć jednak świadomość tego, że drobinki zanieczyszczeń sprawiają, że jest niemal bezużyteczny wówczas, gdy myślimy o drukowaniu fotografii. Jest to jednak również papier sprawdzający się całkiem dobrze podczas druku dokumentów.

Kolor papieru drukarskiego Nie warto też ignorować jasności znanej też jako białość papieru. Tu współczynnikiem, na który należy zwrócić uwagę jest białość CIA wahająca siew granicach od 140 do 170.. Zapisy informujące nas o niej na ogół podają także drugą liczbę określaną jako granica błędu. Nie każdy producent podaje jednak ten parametr. Czasem w ofercie pojawia się również papier kolorowy albo ozdobiony rysunkami. Ten najczęściej jest wykorzystywany na specjalne okazje.