Papier offsetowy i jego charakterystyka

blog_2

Użytkownicy drukarek atramentowych nie ukrywają sporego zdziwienia, gdy wykorzystują do druku klasyczny papier offsetowy. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że mówiąc o standardowym papierze offsetowym mamy na myśli rozwiązanie, które jest produkowane z drzewnej masy celulozowej z dodatkiem ligniny. Dopiero w odniesieniu do papieru wyższej kategorii mamy do czynienia z impregnowaniem go smołami specjalistycznymi, co przyczynia się do zwiększenia jego gramatury.

Papier tego typu jest dość tani, a tym samym znajduje zastosowanie przede wszystkim w kserach i drukarkach laserowych. Jeśli jednak stosujemy go w odniesieniu do druku atramentowego, musimy liczyć się z tym, że nie ujawni wszystkich swoich zalet. Na powierzchni papieru offsetowego kropelki tuszu formułują plamki rozpływające się do tych wymiarów, które przewyższają odległość zachodzącą pomiędzy dyszami.

W rezultacie drukarce atramentowej trudno jest osiągnąć wysoką jakość w procesie przenoszenia kolorów. Problemem jest również to, że kropelki tuszu wsiąkają w papier bardzo głęboko, a tym samym kolory wyglądają na bardziej przyciemnione. Ciągle jednak mamy do czynienia z papierem, który sprawdza się znakomicie, gdy wykorzystuje się go do wydruku dokumentów.