Papier do laserówek i do atramentówek – czyli kilka słów o multifunkcjonalności

blog_2

Kiedyś spotkałem się z opinią, że z papierem do drukarek jest jak z oponami na zimę i na lato i nie można mieszać tutaj zastosowania. Okazuje się jednak, że producenci starają się obecnie doprowadzać do sytuacji, w której przygotowywane nośniki będą jak najbardziej uniwersalne. Cały czas w produkcji podkreśla się wysoką wydajność i gwarancję doskonałych wydruków niezależnie od tego, gdzie będzie dany papier użyty i jaka drukarka będzie z nim pracowała. Trzeba powiedzieć, że jednak różnie z tym może być. W przypadku laserowych drukarek proszek jest bowiem tak jakby wprasowany w papier i dlatego ważne będzie, by papier wytrzymywał wysoką temperaturę oraz, by nie doszło do przebawienia krawędzi. Natomiast papier musi jeszcze przyciągać a potem zatrzymywać cząsteczki tonera. Dlatego musi mieć pewne właściwości, by dobrze funkcjonował.

Jeśli papier nie będzie odpowiedni to może się od razu okazać, że przygotowywanie dobrych wydruków nie będzie możliwe i jakość będzie od razu zdecydowanie niższa. Papier może się także pylić a to będzie niebezpieczne dla drukarek atramentowych a nie stanowi problemu w przypadku drukarek laserowych. Właśnie w przypadku atramentowej drukarki włókna musza być jednolite, tak by padająca na papier kropla atramentu nie rozlała się mocno i nie tworzyła kleksów. Papier w urządzeniu musi wiec być dopasowany do specyfiki pracy danej drukarki. Jednocześnie drukarki laserowe i atramentowe między sobą mocno się różnią, dlatego tak naprawdę trudno oczekiwać iż taki sam papier będzie i tutaj i tutaj dobrze się sprawował. Oczywiście producenci cały czas taki właśnie efekt chcą osiągnąć, ale nie będzie to takie proste.

W związku z tym warto podjąć jak najwięcej działań, które zmierzać będą do pokonania problemu i dopasowania papieru. Trzeba zauważyć, że nie ma sensu kupowanie tańszego papieru i to niezależnie do jakiej drukarki chcemy go używać. Mało osób zdaje sobie z tego sprawę, ale właśnie papier jest także bardzo ważnym elementem drukarki i jego dopasowanie będzie zawsze niezwykle istotne. Wybór taniego papieru może prowadzić nawet do zniszczenia drukarki i koszty naprawy będą bardzo wysokie, dlatego trzeba na to uważać. Papier jest takim elementem, który chłonie wilgoć, może się na nim osadzać kurz. Dlatego nie ma sensu drukować nie pierwszym arkuszu, który będzie leżał na drukarce przez całą noc, ponieważ na nim znajdować się będzie już kurz i niestety wydruk nie będzie zadowalającej jakości. Dlatego trzeba zdjąć taki arkusz papieru. Trzeba także sprawdzać jak wyglądają wydruki i czy drukarka rzeczywiście z danym papierem dobrze współpracuje.